Podrobný návod jak cvičit Wim Hofovu Metodu

POZOR, VAROVÁNÍ! NIKDY NEPROVÁDĚJ DECHOVÉ CVIČENÍ VE VODĚ, PŘI ŘÍZENÍ, NEBO JAKÉKOLIV ČINNOSTI, KDY JE CHVILKOVÁ NEVOLNOST A NEROVNOVÁHA NEBEZPEČNÁ! PRAKTIKOVÁNÍ NÁSLEDUJÍCÍHO CVIČENÍ NENÍ DOPORUČENO TĚHOTNÝM ŽENÁM. NEMÁME ŽÁDNÉ DOSTUPNÉ INFORMACE O TOM, JAK NA CVIČENÍ REAGUJE NENAROZENÉ DÍTĚ.

Popis cvičení je otevřený proces, stránka proto bude doplňována a upřesňována na základě nasbíraných zkušeností ze cvičení a komunity.

Dechové cvičení

Slouží k okysličení a zvýšení zásaditosti krve (pH), zvyšuje odezvu nervového systému a vytváří zásobu kyslíku na buněčné úrovni.

Najdi si klidné místo, kde se budeš moct posadit nebo ulehnout ke cvičení. Zkrátka se uvolnit. Relaxace rovněž pomáhá šetřit kyslík, a vaše cvičení díky relaxaci bude efektivnější a snazší.

Krok 1 – Dýchání

Zhluboka se nadechuj tak, abys co nejvíc zvýšil respirační povrch plic (viz. “Jak to funguje”)

 1. Nadechuj nejprve do spodní části plic
 2. Následuje hrudník
 3. A nakonec pod klíční kosti
 4. Celý proces dýchání by měl být co neplynulejší
 5. Jestli dýcháš pusou nebo nosem není důležité. Jak říká Wim: “Je jedno jakou díru použiješ, hlavně do sebe ten vzduch dostaň!”

Výdechy by měly být volné a nenásilné, někomu by mohly dokonce připadat jen částečné

 1. Vydechuj bez úsilí nebo jakéhokoliv tlaku
 2. Po výdechu nezadržuj dech
 3. Nech dech vyjít pouze uvolněním hrudi a bránice
 4. Čím víc je výdech volný, tím je to celé efektivnější
 5. Výdech by měl být slyšet, ale nesmí být nasílu

Udržuj stejný rytmus nádechů a výdechů

Dech by měl být plynulý až kruhový

 1. Dýchání by nemělo mít pauzu ani pří výdechu ani pří nádechu

Počet takovýchto nádechů a výdechů je rozdílný pro každého jedince, ale pohybuje se zhruba kolem 30-ti. Nejlepší však je dát na pocit, který ti řekne že stačí. Ten se projeví jako točení hlavy, jemné brnění a mravenčení v končetinách apod. Zkrátka jako překysličení.

Krok 2 – Zádrž

Zádrž poslouží jako spouštěč poplachové reakce organismu (Fight or Flight Response) a jakýsi reset pro nervový systém.

Jak správně provést zádrž:

Po nasycovací fázi vydechni a zadrž dech

 1. Vydechni jen tolik vzduchu, abys v vyrovnal tlak v plicích s okolním tlakem vzduchu
 2. Výdech by neměl být usilovný
 3. Zadrž dech tak dlouho, jak je ti příjemné

Zaměř pozornost na svoje tělo

 1. Pozorností proskenuj svoje tělo, aby sis ozřejmil hloubku vnímání v tomhle stavu vědomí
 2. Najdi a soustřeď se do místa, kde cítíš bolest nebo problém a umožni Kyslíku a pocitu energie, aby tuto oblast prostoupil
 3. Najdi a rozpusť pocity napětí a nepohody, které v těle cítíš
 4. Vyhni se analytickému přemýšlení. Vypni svého vnitřního kritika (ten hlas kterým čteš tento text) – to způsobí stav bez myšlenek (Flow) a tvoje zádrže budou delší (myšlení vyžaduje energii)

Po 90-120 vteřinách (tohle je individuální) se vyplavuje adrenalin

 1. Z důvodu nedostatku kyslíku se spouští poplachová reakce organismu, to je v pořádku, žádné reálné nebezpečí nehrozí protože se můžeš kdykoliv nadechnout.
 2. Poplachová reakce vyplaví do těla Adrenalin a Kortizol. To se projeví jako „návaly tepla“ směřující do hlavy, potřeba nádechu začíná být nepříjemná, až bolestivá.
 3. Poplachová reakce stimuluje hypotalamus (část mezimozku zodpovědná koordinující práci orgánů)
 4. Zvýšený obsah CO2 vyvolá “nakopnutí bránice”

Po pohybu bránice proveď plný hluboký nádech a alespoň na 15 vteřin znovu zadrž dech. Pokud ti to bude příjemné, zadrž dech i déle, ale více než 30 vteřin je kontraproduktivních. Cykly na sebe totiž vzájemně navazují, a čím delší druhá zádrž je, tím více se vracíš na „startovní čáru“ a začínáš od znova. Proto to nepřeháněj, není to nutné, naopak.  

V průběhu druhého kroku, tedy zádrže dechu, se mohou objevit, a často objevují  vizuální vjemy za zavřenými víčky (světla a podobně), to má nejspíš na svědomí vyplavení přírodního DMT (Dimethyltryptamin). Toto je požadovaná reakce! Cvičením této metody se učíme tyto stavy navozovat a prohlubovat, to je klíč k ovládání podvědomých procesů v těle (imunitní systém, tělesná teplota apod.) tak, jako to dělá Wim Hof. Může se také stát že narazíte na jiné příjemné a méně příjemné pocity, které neznáte. I to je v pořádku.

Krok 3 – Opakuj kroky 1 a 2

Po dokončení dýchání a zádrže (kroky 1 a 2) celý cyklus opakuj celkově alespoň 4x. To je jedno plnohodnotné dechové cvičení. Doporučená minimální denní dávka jsou čtyři cykly (jedno cvičení).

Cvičení se doporučuje cvičit ihned po probuzení, ale jakákoliv jiná doba je naprosto v pořádku. Pro lepší dýchání je dobré dělat cvičení před jídlem.

Cvič alespoň jednou denně, pokud je to ale potřeba anebo se ti chce, cvič tolikrát kolik uznáš za vhodné, hlavně se po cvičení musíš cítit dobře.

Cvičení lze použít i ve zkrácené verzi (třeba jen jeden cyklus) pro doplnění energie, zlepšení nálady, pomoci od bolesti hlavy apod.

Otužování

Otužování je nedílná součást Wim Hofovy Metody, a i když se dá dechové cvičení praktikovat samostatně bez chladu, rozhodně stojí za to si studenou sprchu občas dát. Výhody jsou nesporné a jako to u Wima bývá, vše je vědecky podložené.

Pár slov od Wima z jeho Free Online Kurzu:

Obecně lze o otužování říct, že posiluje kardiovaskulární systém a imunitní systém. Také při vystavení chladu dochází k vyplavování hormonů jako je norepinefrin (díky tomu se cítíme dobře) a noradrenalin. Výzkumy prokázaly, že lidé praktikující nějaký druh otužování mají větší počet bílých krvinek.

Trackbacks & Pings

Napsat komentář